Menu:

ezik sözlük

GPS


GPS nedir?


Kaynak: GARMIN
satellite Global Positioning System (GPS) (Global Pozisyonlama Sistemi) U.S.A Savunma Bakanlığı tarafından yörüngeye yerleştirlmiş olan ve 24 uydu network'ünden oluşan uydu bazlı bir navigasyon sistemidir. GPS başlangıçta askerlik uygulamaları için tasarlanmıştır. Fakat 1980'li yıllarda hükümet sistemi sivillerin de kullanımına açmıştır. GPS her türlü hava koşulunda, dünyanın heryerinde, günün 24 saati çalışır. Herhangi bir abonelik ya da kurulım ücreti bulunmamaktadır.

Nasıl çalışır?


GPS uyduları tam yörünge ile dünyanın etrafında günde 2 kez, daire çizerek sinyal bilgilerini yeryüzüne iletir. GPS alıcıları bu bilgileri alarak kullanıcının kesin yerini hesaplar. Esas olarak GPS alıcısı sinyalin uydudan geldiği zaman ile alındığı zamanı karşılatırır. Aradaki zaman farkı uydunun ne kadar uzaklıkta olduğunu belirtir. Günümüzde, birçok uydudan alınan uzaklık ölçüleri ile alıcılar kullanıcının pozisyonunu tanımlayarak elektronik harita üzerinde gösterebilmektedir.
Bir GPS alıcısının 2 boyutlu pozisyon (enlem ve boylam) hesaplayabilmesi için en azından 3 uyduya kilitlenmesi gerekmektedir. 4 ve üstü uydu ile GPS alıcısı kullanıcının 3 boyutlu pozisyonunu (enlem, boylam, yükseklik) hesaplayabilir. Kullanıcının pozisyonu bir defa belirlendikten sonra GPS; hız, iz, yolculuk mesafesi, hedefe uzaklık, güneşin doğuş, batış zamanı ve bunun gibi birçok bilgiyi hesaplayabilir.

GPS'ler ne kadar hassas?


Paralel multi-kanal tasarımları sayesinde, günümüzde GPS alıcıları son derece hassastır. Garmin'in 12 kanallı alıcıları, yoğun yeşillikler ya da kalabalık,yüksek kentsel yapılaşmalar için de dahi,açılır açılmaz uyduları bulma ve kenetlenmede çok hızlıdır. Bazı atmosferik faktörler ve diğer kaynak hataları GPS alıcılarının hassasiyetini etkileyebilir. Garmin® GPS alıcıları ortalama olarak 15 içinde hassastır.
Yeni Garmin GPS alıcılarının WAAS (Wide Area Augmentation System) özelliği ile hassasiyet ortalamada 3 metreye kadar artırılmıştır. WAAS avantajından faydalanmak için ekstra bir ücret ya da ekipman gerekmez. Ayrıca kullanıcılar,ortalamada 3 - 5 metre içerisinde GPS sinyallerini düzeltebilen DifferentialGPS'leri (DGPS) ile daha yüksek hassasiyet alabilirler. U.S.A Sahil Güvenlik en sık kullanılan DGPS doğrulama servisini vermektedir. Bu sistem GPS sinyallerini alan ve düzelterek işaret transmitleri aracılığı ile geçmesine izin veren kuleler topluluğundan meydana gelmektedir. Kullanıcıların düzeltilmiş sinyalleri alabilmeleri için, GPS'e ek olarak farklı işaret alıcıları ve işaret antenlerine sahip olmaları gerekir.

Daha fazla detay için:
Google'da GPS için arama yapma
Garmin: GPS Nedir? (ingilizce)
Garmin: Yeni başlayanlar için GPS? (ingilizce)