Menu:

ezik sözlük


Kılavuz - İlk kutunuzu nasıl saklarsınız?


Kutunuzu saklamadan önce lütfen kılavuzu dikkatle okuyun.
Eğer kılavuza eklenmesini tavsiye edeceğiniz başka konular varsa lütfen bize iletin.

Kutuyu saklamayı planladığınız yer ile ilgili yeterli bilginiz var mı?

Eğer kutu saklamayı planlıyorsanız muhtemelen iyi bildiğiniz bir yeri seçersiniz, bununla birlikte sitede yer ile ilgili talep edilen soruların cevaplarını bildiğinizden emin olmanızı rica ederiz.

Kutunun saklanacağı yerin seçimi

Lütfen aşağıdaki noktaları dikkate alın:

Kutunuzu oluşturmak

Kutu olarak su geçirmeyecek herhangi bir eşya kullanabilirsiniz. En basit kutu; herkesin evinde kullanılan plastik kaplar olabilir.

Kutunuzun üzerine açıklama yazmayı unutmayın.Kutuyu Geocaching'den haberdar olmayan bir kişinin bulması durumunda onlar da oyun ile ilgili fikir sahibi olabilirler.

Silinmeyecek bir kalem ile kutu adını, kodunu, koordinatları ve sayfanın adresini (www.geocachingturkiye.com) yazabilirsiniz. Böylece kutu ile ilgili yorumu olan kişiler sizinle kontağa geçebilir.

Kutunun içine neler konulabilir?

Kutunuza ne koyacağınız tamamen size bağlı, sadece log defteri ve tükenmez kalemi unutmayın. Bu sayede kutuyu bulan diğer kişiler de bu deftere kendi loglarını kayıt edebilirler.
Ayrıca kutuya "Hoşgeldin" mesajı da eklenmelidir. Bu hem bulanlar için hoş bir karşılama olacağı gibi hem de Geocaching'i bilmeyenler için açıklayıcı bir bilgi olacaktır.

Son olarak kutuya "hazine"yi koyun. Koyacağınız şeyin değeri tamamen size bağlı, kartpostal, anahtarlık, küçük oyuncaklar, CD, DVD gibi küçük şeyler olabilir.

Sizden sadece bir isteğimiz var, eğer kutuya lüks spor arabanızın anahtarlarını koyacaksanız lütfen siteye eklemeden önce bize haber verin:) ve parkettiğiniz yerin koordinatlarını sadece bize bildirin :)

Kutuya ne koyacağınız size bağlı olmakla birlikte, lütfen yasadışı ya da tehlikeli maddeler koymayın.

Kutunuzu saklamak

Kutunuzu hazırladıktan sonra saklayacağınız yere doğru harekete geçmelisiniz.
Yerin koordinatlarını alın. (Birkaç denemeden sonra sonra alacağınız değerler daha sağlıklı olacaktır. En iyi pozisyonu yakalamak için ileri geri yürümeniz gerekebilir.) Eğer GPS herhangi bir nedenden dolayı kesin koordinatları bulamazsa, kutunuzu siteye eklerken bunu mutlaka belirtin ve bazı ipuçları verin. Silinmez kalem ile kutunun üzerine koordinatları yazın, tabii kendiniz için de kayıt etmeyi unutmayın.

Sonra kutunuzu kaymaması, düşmemesi, yer değiştirmemesi için uygun şeylerle sağlamlaştırın.

Son olarak gerekli olduğunu düşünüyorsanız kutuyu kuru dal, yaprak, taş gibi şeylerle kamufle edin.

Kutunuzu kayıt etmek

Eğer kutunuzu iyice sakladıysanız hiçkimse onu bulamayacak ve haberdar olamayacak. Başkalarının da kutuyu bilmesi için www.geocachingturkiye.com ya da www.geocachingturkey.com'a (ingilizce) kutunuzu kayıt edin.

Gerekli bilgileri soran sorularımız sayfada yeralmaktadır fakat dilerseniz daha detaylı da bilgi verebilirsiniz.

Eğer seçtiğiniz yer tarihi bir yer ise lütfen bilgileri bizimle de paylaşın.

Bu; hepimize seçtiğiniz yer hakkında yararlı bilgiler alma şansını sağlayacaktır.

Eğer ekstra bir özellik varsa lütfen paylaşmayı unutmayın. (Özel bir kıyafet gerekli mi, eğer gerekli ise saklama hakkında ipuçları).

Düzenli olarak kutunuzu kontrol edin

Kutunuzu sakladıktan sonra, onu unutmamalı, düzenli olarak kontrolünü yapmalısınız. Log defterinin orada olup olamdığının kontrolü, kalemin olup olmadığı vb. önemlidir. Kutuyu bulan kişi planlanan yere düzgün bir şekilde geri koymadıysa düzeltin.

Siteyi düzenli olarak kontrol edin, çünkü kutuyu bulan bir kişi sizin sorunuza tam yanıt vermemiş olabilir. Bu durumda verilen cevabın kabul edilir olup olmadığına karar vermek sizin işiniz. Ayrıca kutu hakkında olumlu, olumsuz yorumlar yapılabilir, buna göre değişiklik yapmanız gerekebilir. Belki kutunun bulunduğu alanda ya da yakınında beklenmedik bir trafik yaratmış olabilir, belki siz kutuyu sakladıktan sonra alanın görüntüsü kötüleşmiştir.
Yukarıdaki maddeleri sürekli aklınızda bulundurun ve kotrol edin. Eğer kutuya dair endişeniz varsa kutunuzun yerini değiştirin, ya da yakınlarda daha uygun bir yer bulmaya çalışın.

Rastgele!